Bylinný recept pro léčbu lupénky (nebo spíše pro významné snížení jejích projevů)

psoriasisTento recept máme od svého kamaráda Mirka, kromě několika málo stylistických úprav vám ho předkládáme tak jak ho napsal, tedy psaný v první osobě. Na Mirkovi není poznat, že by trpěl lupénkou, takže jeho bylinná kůra opravdu funguje. Budeme rádi když ji budete sdílet třeba na Facebooku nebo i jinak. Některé suroviny pro tuto bylinnou kůru můžete koupit u nás, jiné jako např. kokošku pastuší tobolku natrháte na každé mezi.

button_kremy-a-pripravky-na-lupenku


Mirkův recept:


S lupénkou (psoriázou) válčím již od dětství a za tu dobu člověk vyzkoušel kde co.
Tohle je jeden z receptů, které mi asi pomohly ze všeho nejlépe a v případě, že člověk dodržuje nějakou životosprávu a to i duševní a snaží se vyhýbat nadměrnému přetěžování, tak jsem již 5 let bez jakéhokoliv projevu, krom případů, že člověk onemocní, pak se objeví občas drobné lůžko, které pak stačí jen potřít salicylovou mastičkou a je fuč.

Začnu trochu obecně, jak jsem lupenku za ty desítky let poznal a co jsem se o ní dozvěděl. 
Předpokládá se, že tuto nemoc způsobuje genetická vada jater. Ty pak nefungují ideálně a dochází k tvorbě zánětů. Většinou se tyto záněty projevovují kožní formou. Každému člověku se neustále vytváří nové vrstvy kůže, v místech postižených zánětem se pak začnou vytvářet až stonásobně rychleji, a z toho se pak tvoří odlupující se šupiny.
Jsou ale také jiné formy lupénky to třeba kloubní, která je velice bolestivá a může dojít až k degenerativním změnám v kloubech a ztrátě hybnosti.
Pak se také může projevit Uveitida neboli nitrooční zánět. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je velice bolestivý, když se u mě prvně projevil, tak jsem byl rozhodnutý zkusit prorazit hlavou zeď. Nakonec bylo nutných několik mikrochirurgických zákroků, které mi oko zachránili. 

Lupénka se může spustit v každém věku lidského života. Z okolí a komunikace s lidmi postiženými stejnou nemocí mi vychází, že nejčastějším spouštěčem je genetická změna, puberta, porod, …. .  A pak, nadměrná únava a neustálý stres. A také tělo oslabené urputným bojem s nemocí a léčbou antibiotiky. Alespoň u mě tomu tak bylo, stres, puberta, angíny, přetěžování, ….. A šup, už jsem byl olezlej a nakonec při extrémech přišly uveitidy se kterými jsem bojoval přes deset let.

Na tuto nemoc v současné době neexistuje léčba, která by jí člověka navždy zbavila, ale můžeme její důsledky takřka vynulovat a být bez projevů. 
Většinou se jedná o kožní projev, takže člověk dostane u lékaře buď Kortikoidní masti, nebo v případě mírných projevů jen salicylové (salicyl– kyselina salicylová – dříve získávaná z vrbové kůry, ale jsou byliny s jejím daleko vyšším obsahem jako například tužebník jilmový). Ale tím jen upravujeme opticky její lůžka, odstraněním šupin, nebo dočasným zaléčením lokálního zánětu.

Nezaručím, že můj recept pomůže zrovna tobě, ale i já jich vyzkoušel spoustu, než jsem dal do kupy tento a ten mi opravdu pomáhá. Přiznám se, že první roky jsem dával kůru 2x do roka dnes již tak jednou za dva až tři roky. Ale člověk by měl zkusit vše. 

Čaj -  pije se po 4 týdny alespoň 1-2 litry denně.
Jedna polévková lžíce směsi bylin spařit horkou vodou, pokud možno ve skleněné nádobě a nechat táhnout asi tak 15 minut, pak už jen scedit a pít. Je možno sladit.

Složení: Máta peprná 300 g, Heřmánek 150 g, Chrpa 50 g, Kontryhel 100 g, Černý bez - květ 100 g, Kokoška pastuší tobolka 100 g, Kozlík lékařský 100 g, Jahodník lesní 100 g.

Bylinná koupel -  3x týdně. Nejlépe pondělí, středa, pátek

Hrst bylinné směsi spařit horkou vodou, nechat táhnout nejméně 15 minut klidně i déle. Výluh pak přecedit do koupele. Vody ve vaně napustit co nejvíce, aby člověk mohl potopit co největší část těla případně se obracet. Ale zase ne bazén, ve kterém se výluh naředí tak že tam bude člověk ten výluh hledat, jak bude naředěný. (Já mám jen bytovkovou vanu, takže žádný problém.) Koupel by měla zpočátku trvat přibližně 10 minut, pak dle libosti prodloužit klidně až na 30.

Složení (vše po 100 g): Mateřídouška; Dobromysl; Meduňka; Bříza; Přeslička rolní; Máta peprná; Černý bez ( květ); Levandule lékařská; Chmel

Další koupele jsou pak v solfatanu, a Prešovské Jodidované soli. Jako podporu této kůry doporučují denně opalovat na horském sluníčku, případně návštěvy solária. 

Rozpis léčebné kůry 

Čaj užívat denně po dobu 4 týdnů

Bylinná koupele 3x týdně. Nejlépe pondělí, středa, pátek

Koupel v Solfatanu : 2x týdně nejlépe pak úterý; čtvrtek ( pokud neseženete solfatan je dobré se optat drogisty, případně lékárníka na jeho náhradu, určitě něco doporučí ). Ale co jsem koukal je běžně dostupný a dnes již obohacen o výtah z jedle aby tak nečpěl po síře). Do koupele dle návodu na balení.

Koupel v Prešovské jodizované soli (případně sůl z Mrtvého moře eventuálně v kuchyňské soli). U solí postupujte dle návodu u kuchyňské tak 1 až dvě hrsti na běžnou bytovkovou vanu. 

Při koupelích nepoužívat šampony a běžná mýdla. Po dobu kůry doporučuji používat na běžnou hygienu pouze klasické jádrové mýdlo (mýdlo s jelenem)

Po celou dobu kůry doporučuji vynechat alkohol. Nicméně malé pivo, nebo jedna sklenka vína se snese. Ale rozhodně ne tvrdý alkohol a i co se týká stravy, tak ideální je co nejvíce připodobnit jaterní dietě.

Ještě moje zkušenost s prvním užitím této procedury. Po jejím absolvování se po pravdě začal stav zhoršovat. Nicméně došlo k rychlému ,,vyloupání ,, a pak se začali ložiska postupně zmenšovat a některá zmizela úplně. 

Snad to pomůže. Ale každý člověk je jiný a bohužel tahle mrška je ve svých spouštěčích také rozmanitá.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. Více informací