Opalovací přípravky Atok - na vlastní kůži.

atok-pelikan

Na letošní jarní krátké dovolené jsem testovala opalovací oleje od ATOKu. Značku Original ATOK prodáváme teprve od podzimu, takže jsem zatím neměla možnost jejich opalovací přípravky vyzkoušet.
K vyzkoušení jsem si vybrala Opalovací olej OF 15 s karotenoidy a Tělové mléko s Karotenoidy. Na manželovi jsem zkoušela Dětský opalovací olej s karotenoidy OF 15.
Vynechala jsem Opalovací olej OF 10, protože to je původní receptura Karla Hadka z doby kdy působil v Cosmetics Atok a opalovací oleje pana Hadka mám dlouhodobě vyzkoušené. Byla jsem zvědavá na vylepšenou recepturu oleje OF15 s karotenoidy (o karotenoidech píšu na konci článku).

 Letos jsem vynechala kvůli zkoušení ATOKu samoopalovací tělové mléko od Nobilis Tilia, které používám vždy před jarní dovolenou  a tak jsme do termálů ve Štúrovu dorazili s kůží barvy “kýble od vápna”

Opalovací oleje, ať už od Atoku nebo od Hadka je vhodné na rozdíl od jiných opalovacích přípravků používat na vlhkou pokožku, lépe se roztírají a oba výrobci to doporučují.
Na týdenní dovolenou bohatě pro jednoho člověka vystačí 100 ml balení. Hlavně ze začátku, pokud je kůže světlá po zimě, je třeba “mazání” častěji opakovat.
Na rozdíl od opalovacích olejů SPF 10 a SPF 15 od Hadka a oleje ATOK OF10 bez karotenoidů je vhodné oleje s karotenoidy  nanést na kůži 10-15 minut před pobytem na slunci aby karotenoidy měly čas proniknout do pokožky.
Musím konstatovat, že opalovací oleje ATOK mne velice příjemně překvapily, doteď jsem si myslela, že nic lepšího než Hadek v opalovacích olejích neexistuje. ATOK je stejně účinný, stejně voňavý (jak by ne, když základ je stejný) a navíc díky karotenoidům rychleji a lépe zhnědnete.

Na manželovi jsem zkoušela dětský opalovací olej, po pravdě řečeno jediný rozdíl mezi nimi byla mírně odlišná vůně a také to, že když si ho omylem vetřete do očí, tak nepálí. Proto bych klidně doporučila pro děti starší 3 let používat stejný olej jako pro dospělé.

Večer jsme se mazali Tělovým mlékem s karotenoidy a a pravděpodobně díky těm karotenoidům jsme ze Štúrova odjížděli mnohem více opálení než jiné roky i když počasí nám letos moc nepřálo, tři dny ze šesti bylo pod mrakem.

Pokud nevíte co znamenají zkratky SPF a OF přečtěte si článek Opalování - Co znamená SPF?

 

Co jsou karotenoidy?

Karotenoidy jsou v tuku rozpustné látky, vyskytující se v mnoha rostlinách, které chrání před poškozením slunečními paprsky (fotooxidace). U lidí podporují zdraví biologicky aktivní karotenoidy ve stravě. Karotenoidy se nacházejí v membránách obklopujících buňky a jejich vnitřní části. Z této důležité pozice mohou karotenoidy ovlivňovat četné buněčné děje a zdravé celého těla.
Karotenoidy se ukládají v kůži a vytvářejí vrstvu pigmentu, který chrání spodní vrstvy pokožky před poškozením UV zářením. Tak vzniká účinný filtr, který zamezuje proniknutí škodlivých paprsků k citlivým spodním vrstvám pokožky. Kůže díky tvorbě pigmentové vrstvy dostane bronzové zabarvení bez rizika vystavení nadměrnému opalování. Důležité je také vědět, že je lepší dát přednost přípravkům, které obsahují přírodní karotenoidy před přípravky, které obsahují pouze syntetický betakaroten protože kombinace různých druhů karotenoidů je v ochraně organismu účinnější než jen samotný betakaroten. Navíc syntetický betakaroten negativně ovlivňuje vstřebávání ostatních karotenoidů.

 

jaasturovo
Štúrovo - jaro 2019

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. Více informací