Jak dezinfikovat madla nákupního vozíku? (domácí recept)

dezinfekce-ruceDomácí dezinfekce na cesty (nejen) proti koronaviru:

Nejčastějším dotazem v posledních dnech je kromě dotazů na účinné bylinky dotaz na dezinfekci.
Receptů na dezinfekci na mytí rukou bylo v posledních dnech zveřejněno na internetu několik, snadno je dohledáte a nebudu je opakovat.

Co ale dělat mimo domov, třeba jak dezinfikovat madla nákupního vozíku?

Dnes vám poradím recept na domácí dezinfekci ve spreji, kterou používám já. Směs obsahuje jablečný ocet, který má silné dezinfekční, antibakteriální a fungicidni účinky. Spolu s alkoholem, což je rozpouštědlo, ale současně také dezinfikuje - zabíjí viry, bakterie, plísně. Dále přidávám tea tree éterický olej, který likviduje viry.

Složení:
200 ml jablečný ocet (4-5%)
100 ml alkoholu - co nejsilnější, např. 80% alkohol z drogerie /prodává např. Makro/, můžete použít i slivovici, což je ale škoda.
1-2 kapky tea tree éterického oleje. 
1-2 kapky éterického oleje ze šalvěje

Smichejte dohromady ocet a alkohol, a do směsi nakapejte éterické oleje. 
Odlijte do mechanického rozprašovače a používejte jako čistič např. na madla nákupních vozíků, na kliky u dveří, můžete stříkat také přímo na ruce  po využití hromadných dopravních prostředků atd. Před použitím doporučuji protřepat kvůli obsaženým éterickým olejům.

Tea tree olej do směsi dávejte vždy, místo šalvěje můžete použít kterýkoliv z éterických olejů, které jsou vyjmenované v článku Aromaterapie a koronaviry popřípadě i jiný éterický olej, který je Vám příjemný, účinnou látkou v dezinfekci je olej tea tree, který ovšem nemá zrovna nejpříjemnější vůni. Šalvěj nebo jiný éterický olej slouží na zakrytí této "vůně". Osobně mám ráda mimo šalvěje i tymián.

Pamatujte, že směs je kvůli použitému alkoholu silně hořlavá!

Jarka Koudelová

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. Více informací