OCHRANNÝ FAKTOR NA OPALOVÁNÍ – CO ZNAMENÁ SPF?

Ochrání vás před sluncem SPF 50 více než SPF 30 nebo SPF 15?

UVA a UVB záření

UVB záření je odpovědné za spálení kůže, UVA proniká hlouběji a podílí se na stárnutí pokožky, způsobuje pigmentaci, a je i jednou z příčin solární alergie. Obě záření tak mají na pokožku negativní vliv a v nejhorším případě mohou způsobit i rakovinu kůže. Používejte proto přípravky, které mají tzv. širokospektrální ochranu a poradí si tak s oběma typy záření.


Co znamená SPF?

SPF - sun protection factor (česky ochranný faktor nebo zkráceně OF) udává ochranu proti UVB záření.
Výše ochranného slunečního faktoru udává dobu, po kterou dokáže opalovací přípravek chránit pokožku před zčervenáním a spálením UVB paprsky ve srovnání s tím, za jak dlouho by se spálili nebýt ochranného krému.


Konkrétní příklad:
Řekněme, že vaší pleti  trvá dvacet minut, než se na sluníčku začne „pálit“ (záleží na vašem fototypu, někomu to trvá déle, jiný se spálí po 5 minutách). Pokud použijete přípravek s ochranným faktorem SPF 15, můžete být na sluníčku 15 krát déle. Což by dělalo zhruba 5 hodin.


SPF tedy poukazuje na schopnost opalovacího krému blokovat UVB záření. Ano, čtete správně, ochranný SPF faktor se týká pouze UVB záření, které způsobují, že se na sluníčku „spálíme“. O tom zda přípravek chrání také proti UVA záření ale tato informace neříká vůbec nic!

Co se týče značení ochrany proti UVA záření, není svět zcela jednotný. V Evropské Unii byl doporučením EU byl na obalech opalovacích krémů zaveden symbol vyjadřující optimální UVA ochranu.
Symbol (nápis UVA v kroužku) jednoduše a názorně signalizuje, že produkt zajišťuje smysluplný poměr UVA a UVB ochrany – minimálně v poměru 1:3.
Pokud není na přípravku UVA v kroužku, ale jen nápis UVA, nebo informace o UVA zcela chybí, tak přípravek s největší pravděpodobností nesplňuje doporučené hodnoty. 

uva2atok-uva

Moji vlastní zkušenost s opalovacími oleji popisuji v článku 
Opalovací přípravky Atok - na vlastní kůži

 

UVA záření je přitom velkým faktorem, co se týče rizika poškození pokožky sluncem. Protože se ale jeho působením „nespálíme“ a nezčervenáme (v horším se neoloupeme), jeho přítomnost ani neregistrujeme. Ale měli bychom, UVA paprsky totiž pronikají hlouběji do kůže a způsobují mnohem výraznější problémy včetně rakoviny kůže a stárnutí pleti.  

 

Ochrání lépe SPF 50 než SPF 30?

Překvapivě není mezi těmito faktory až takový rozdíl, jaký jim většina lidí přičítá.

  • SPF 15 – propustí do vaší kůže 1/15 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 93% paprsků.
  • SPF 30 – propustí do vaší kůže 1/30 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 97% paprsků.
  • SPF 50 – propustí do vaší kůže 1/50 UVB záření, což znamená, že blokuje asi 98% paprsků.

 

Vyšší SPF číslo nezajišťuje automaticky lepší ochranu

Na sluníčku sice můžete zůstat déle, než se spálíte. Samozřejmě za předpokladu, že na sebe krém nanesete v dostatečném množství a jeho aplikaci budete pravidelně opakovat, zejména pokud například plavete nebo se věnujete nějakému sportu – ono si totiž hodně lidí na sebe namaže menší než potřebné množství, a to potom ochranný faktor 30 funguje spíš jako SPF 15 (nebo v případě SPF 15 často skončí s ochranou na úrovni SPF 5).

Ale je opravdu jen velmi malý rozdíl v přidané ochraně se zvyšujícím se číslem SPF. Důležitější je zda přípravek chrání i proti UVA záření.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. V opačném případě přejděte v prohlížeči do anonymního režimu. Více informací